انواع پیچ ها و سرپيچ گوشتی های بوش

 

یک سو (Slot) به اختصار ST:

این نوع پیچ که دارای یک تک شیار بر روی آن است، اولین پیچ طراحی شده ای است که از صد ها سال قبل مورد استفاده قرار می گیرد. به طور معمول، این پیچ بر روی چوب مورد استفاده قرار می گیرد.فیلیپس (Phillips) به اختصارPH :

پیچ فیلیپس توسط شخصی به نام «هنری فیلیپس » طراحی شده است. او زمانی که متوجه شد گاهی فشاری که اشخاص برای باز و یا بسته کردن پیچ روی جسم وارد می کنند باعث ضربه زدن به جسم می شود، تصمیم گرفت پیچ جدیدی طراحی کند که از ضربه زدن ناگهانی جلوگیری کند.
   

پوزی درایو(Pozidriv) با اختصار PZ:

پیچ های مدل «پوزی درایو » در واقع تکامل یافته پیچ های «فیلیپس » هستند. با سر پیچ های «پوزی درایو » شما تعادل بیشتری هنگام باز و بسته کردن پیچ دارید که در نتیجه احتمال خروج ناگهانی سر پیچ گوشتی در زمان پیچاندن را کاهش می دهد. به علاوه با سر پیچ گوشتی ها ی مدل «پوزی درایو » می توانپیچ های ( فیلیپس)  را نیز باز و بسته نمود.اسپنر(Spanner) به اختصار SP :

این پیچ معروف به «اسپنر » و یا «چشم های ما » می باشد. همان طور که در تصویر مقابل ملاحظه می نما یید این پیچ دارای دو حفره درونی و در کنار هم است. این نوع پیچ بیشتر در لوازم برقی، آسانسور، بعضی قفل ها و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

تری وینگ (Tri-Wing) به اختصار TW:

شکل مدل (تری-وینگ)  که گاه «مثلی » نیز خوانده می شود دارای سه شیار می باشد که حفره کوچکی این سه شیار را به هم متصل می کند. بیشترین مصرف آن در لوازم الکترونیکی بخصوص در ساخت آداپتور گوشی های موبایل است.

مربع داخلی (Internal Square) با اختصار R:

همان طور که در تصویر مقابل ملاحظه می نما یید این مدل دارای حفره ای مربع شکل است. به علت شکل سری آن کاربر می تواند تنها با یک دست به باز و بسته کردن پیچ بپردازد. به علاوه بخاطر شکل سری آن احتمال شکستن سر پیچ گوشتی و همچنین خارج شدن پیچ گوشتی در هنگام کار بسیار کم می شود. استفاده از این نوع پیچ ابتدا در کشور کانادا و سپس در سراسر دنیا رایج شده است.
شش گوش (Internal Hexagon ) به اختصار HEX :

حتما تا کنون نام آچار «آلن » را شنیده اید. آچار، پیچ و یا سر پیچ «آلن » دارای شش ضلع بوده که به نام شش ضلعی نیز شناخته می شود. بخاطر آنکه پیچ های شش ضلعی مورد استفاده دارای سایزهایمتفاوتی بوده، سر پیچ هایی با سایز های متفاوتی نیز ساخته شده که بدون شک سر پیچ های شش ضلعی ساخت «بوش «یکی از بهترین آنها است.تورکس ( Torx) به اختصار T:

در سال 1967 پیچ «تورکس » توسط «کمکار تکسترون » ساخته گشت که نام «تورکس » برگرفته از نام ایشان می باشد. این مدل همان طور که در تصویر مشاهده می نمائید دارای سر شش گوش و به شکل ستاره می باشد که به همین دلیل به پیچ «ستاره ای » نیز شناخته می شود. موارد استفاده آن را می توان در اتومبیل، موتور سیکلت، دوچرخه، کامپیوتر، لوازم الکترونیکی و غیره جویا شد.تورکس ايمن (Security Torx) به اختصار TH:

بدلیل آنکه پیچ های «تورکس » را گاه با پیچ گوشتی های یک سو با فشار باز می کردند شرکت تولید کننده پیچ «تورکس » مدلی با امنیت بیشتر را طراحی و روانه صنعت کردند که به نام « تورکس ایمن » شناخته می شود. همان طور که در تصویر مقابل ملاحظه می نما یید این پیچ تنها با کمی تغییر همانند مدل «تورکس » می باشد. موارد استفاده این پیچ همانند مدل «تورکس » در صنایع مختلف از جمله خودرو سازی، ساخت لوازم الکترونیک و قطعات کامپیوتر است.

همزمان با تولید هر مدل پیچ، شرکت های صنعتی شروع به طراحی و تولید آچار و یا سر پیچ گوشتی هایی مخصوص آن پیچ کردند که البته شرکت «بوش » همواره یکی از پیشتازان این صنعت بوده و هست. تنوع پیچ ها و نیاز به آچار ها ی مختلف، باعث شد شرکت «بوش » سرپيچ گوشتی هايی که بيشترين استفاده را دارند در قالب ست های سر پیچ گوشتی روانه بازار نماید. مدل زير چند نمونه از محبوب ترين اين محصولات است که توسط شرکت ابزار سرا توزيع می شود: