نحوه تولید سنباده هاى فيبرى بوش


بر اساس شواهد موجود انسان های نخستين توانسته بودند ابزارهايی پديد آورند تا از ماسه ی دانه تيز برای صاف كردن سطوح سنگی استفاده نمايند بشر امروز سنباده را برای عمليات صاف كردن و صيقل دهی سطوح به كارمی گيرد. سنباده عبارت است از دانه های سخت ساينده و خورنده ای كه با چسب های مخصوص مخلوط شده بر روی صفحات كاغذی، پارچه ای و سايرمواد چسبانده و برای ساييدن و پرداخت در صنايع مختلف از آن استفاده می شود.


1.سطح پشت بند


كيفيت ماده استفاده شده بعنوان پشت بند با ويژگی هايی مانند سطحی با چسبندگی بهتر، كشسانی بالا، مقاوم در مقابل پارگی، انعطاف پذيری بالا، و... اصل اوليه ی هر صفحه سنباده ی برتر می باشد.با توجه به نوع كاربرد می بايست جنس پشت بند سنباده تغيير كند. بطور معمول پشت بندها از جنس كاغذ ساده، كاغذ فيبری، پارچه، فوم، ورقه پلاستيكی و يا تركيبی از اين مواد ساخته مي شود.


2.استفاده از چسبنده ها


فرمول مواد چسبنده هر محصول با توجه كاربرد آن متفاوت است. طرز تهيه و توليد يك ماده چسبنده در سختی و يا انعطاف پذيری يك ساينده با كيفيت بالا، بسيار حايز اهميت است.

1,2 . ماده چسبنده پايه :

برای اينكه دانه های ساينده در جايگاه مورد نظر روی پشت بند قرار گيرند، چسبنده ای از جنس رزين مصنوعی درسطح پشت بند پخش می شود.
 

2,2 . چسبنده لايه بالایی و مواد نگه دارنده:

ذرات سنباده علاوه براينكه بايد به يكديگر بچسبند لازم است بر روی پشت بند نيز بطور دايم چسبيده شوند؛ از اين رو از يك چسبنده ی لايه بالايی كه عموما از جنس رزين مصنويی و مواد نگه دارنده با فرمول خاص است، استفاده می كنند. ميزان سختی ماده چسبنده در سختی و طول عمر سنباده نقش بسزايی دارد.

 

3. استفاده و توزيع مناسب مش ها بر روی سطح پشت بند

همه ی دانه های ريز ماسه يا سنباده مانند چاقو های تيز عمل كرده و الياف خشن را از روی كار صيقل نيافته بريده و پاك می كنند. سنباده ها بر اساس ريزی ودرشتی ذرات ساينده و تعداد آنها در واحد سطح (اينچ مربع) درجه بندی و شماره گذاری می شوند. هر قدر تعداد دانه ها بيشتر ، اندازه ی آنها نيز ريزتر و در نتيجه سنباده نرم تر می شود. سختی،مقاومت، انعطاف پذيری و ساير ويژگی های يك سنباده، كاملا به ذرات ريز استفاده شده در توليد آن بستگی دارد. بطور كلی در سنباده ها از دو نوع مواد برای سايش استفاده می كنند:

1,3 . مواد طبيعي : ماسه - سنگ چخماق(فلينت)- سنگ كوارتز- سنگ لعل (گارانت)
2,3 . مواد مصنوعي : كربور سيليسيم - اكسيد آلومينيم - براده فلزات - كاربيد سيليسيم - زيركونيا آلومينيم

 

همان طور كه استفاده از ماسه، سنگ چخماق و كوارتز رو به افول است، استفاده از اكسيد آلومينيم و زيركونيا آلومينيم در توليد محصولات برتر، رو به رشد است. علاوه بر موارد ذكر شده شركت بوش در توليد سنباده ها از روش هاى نوين زير نيز استفاده مى كند:
پوشش الكترواستاتيكی: در اين روش برخلاف روش مكانيكی هر دانه مش می بايست بطورت قايم و عمودی روی سطح پشت بند پخش شود كه اين حالت سايش را به مراتب بهينه ترمیكند. 
پوشش بسته: دانه های مش با تراكم بالا بر روی سطح پشت بند قرار می گيرند و از اين رو مقدار برداشت از سطح در زمان سايش افزايش می يابد.


پوشش باز: در اين روش مش های سنباده با تراكم كم و با فاصله بر روی سطح پشت بند قرار می گيرند. اين نوع از سنباده ها برای كار بر روی آلومينيوم، چوب نرم و ديوار رنگ شده مناسب است. 
فرآيند ليزر: اين فرآيند مبتكرانه بوش باعث سطح متجانس سنباده و افزايش كيفيت ويكنواختی سطح صيقل داده شده می شود.

4. روكش شيميايی

اين تركيب شيميايی خاصيت دو چندانی به سنباده می بخشد كه از همه مهم تر باعث جلوگيری از گير كردن سنباده در كار شده و تا 4 برابر طول عمر آن را افزايش می دهد. يكی از انواع سنباده ها كاغذ سنباده های فيبری هستند كه به تازگی نسل جديد آنها توسط شركت بوش به بازار عرضه شده است. تمامی مراحل ساخت كاغذ سنباده فيبری توسط كارخانه های متعلق به اين شركت انجام شده و از پيشرفته ترين تجهيزات در ساخت آنها استفاده شده است. سنباده های بوش از جنس اكسيد آلمينيوم (قرمز رنگ) با پشت بند كاغذ فيبری هستند كه جهت كار بر روی استيل طراحی شده اند.