سشوارهای صنعتی و کاربردهای آن...


به طور کلی سشوار صنعتی که گاهاً تفنگ گرم کننده نیز نامیده می شود، دستگاهی برای تولید جریان هوای گرم می باشد که معمولا دمایی بین 100 تا 500 درجه سانتی گراد تولید می کند. در برخی از دستگاه های قوی تر دمای هوای خروجی تا 1100 درجه سانتی گراد نیز می رسد.
سشوارهای صنعتی معمولا شکل کشیده ای دارند که در مدل های مختلف همراه و یا بدون دسته هستند که معمولا کلید روشن و خاموش دستگاه بر روی دسته آن قرار می گیرد.
سشوارهای صنعتی همیشه دارای یک منبع گرما که معمولا یک المنت الکتریکی است، می باشند. همچنین در اکثر سشوارهای صنعتی میزان دمایی که برای کار مورد نیاز است، قابل تنظیم می باشد.

 
تصویر سشوار صنعتی

کاربرد ها:

سشوارهای صنعتی در صنایع مربوط به فیزیک، شیمی، مهندسی، کارکاه های صنعتی و همین طور در آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد. انواع مختلف سشوارهای صنعتی با توجه به مقدار دمای تولیدی می تواند به کار گرفته شود.
می توان از سشوار صنعتی در مواردی همچون خشک کردن رنگ، خشک کردن چوب های مرطوب، آب کردن آب یخ زده درون لوله ها، حالت دادن و چسباندن پلاستیک با حرارت، نرم کردن چسب برچسب ها برای جدا کردن از سطوح، زدودن لایه های رنگ قدیمی در کار با چوب، کوچک کردن بسته بندی های پلاستیکی از طریق حرارت دادن به بسته و خارج کردن هوای داخل آن و... استفاده می گیرد.
سشوار صنعتی برای تست عملکرد و شبیه سازی دمای بالا در دستگاه های مخافظ حرارت مورد استفاده قرار می گیرد.
از سشوارهای صنعتی در حرفه الکترونیک نیز استفاده می شود و با گرم کردن لحیم، اجزا و خازن های سالم، کیت های ضربه دیده و شکسته از آنها خارج می شود و دوباره در مداری دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.
سشوارهای صنعتی در صنعت خودرو نیز برای سوزاندن رنگ و رنگ آمیزی مجدد مورد استفاده قرار می گیرد. توجه به این موضوع که همواره در حین انجام کار با سشوار صنعتی باید از ماسک و عینک مخصوص استفاده مخصوص استفاده کرد را بسیار جدی بگیرید زیرا در صورت عدم استفاده از لوازم مناسب برای کار ممکن است صدمات جبران ناپذیری را به خود وارد کنید.
این ها همه بخشی از کاربردهای سشوارهای صنعتی می باشند که در تمامی آنها رعایت ایمنی در زمان استفاده از دستگاه الزامی است.