با ابزار باغبانی "برگر" به باغچه خانه هایتان سر وسامان دهید

چکمه های باغبانی خود را به پا کرده و برای کثیف کردن دست های خود، آماده شوید. بهار فصلی مناسب برای سروسامان دادن به وضعیت باغچه هاست. در این گفتار می خواهیم با بیان چند نکته به شما کمک کنیم تا در طول فصل بهار، مراقبت های لازم را از باغچه خود به عمل آورید و اقدامات لازم را در زمان های مناسب انجام دهید. قاعدتا برای انجام چنین کارهایی نیاز به ابزارهای آن کار است و پیشنهاد ما، ابزارهای دستی حرفه ای باغبانی «برگر»(Berger) آلمان بوده که با تنوع زیادی از انواع قیچی های باغبانی و گلکاری، قیچی های هرس و چاقوهای گل وگیاه و جوانه، نیاز شما را در این فصل رفع خواهند کرد.

                                                     
gardening_Shear

 اوایل بهار: بررسی خاک

ابتدا خاک را بررسی کنید. خاک از لحاظ میزان خشکی و رطوبت باید در شرایطی مناسب باشد. کمی خاک را در دست بگیرید و آن را با فشار دست خود به صورت یک توپ کوچک در آورید. آگر خاک از میان دست شما خارج شد، هنوز بیش از اندازه خیس است، اما اگر هر چه سعی کردید، خاک به توپک تبدیل نشد، خاک بیش از حد خشک است،  در صورتی میزان رطوبت و خشکی خاک مناسب است که در دست شما تبدیل به یک توپ کوچک شود.
 

تمیز کردن فضای باغچه

به تمیز کردن باغچه بپردازید. شاخ و برگ های ریخته شده روی خاک را جمع آوری کرده، بستر باغچه را به خوبی و با صرف وقت و حوصله تمیز کنید. این کار مهم ترین اقدام برای رسیدگی به باغچه است.
 

از شر علف های هرز خلاص شوید

علف های هرز باغچه خود را با حوصله وجین و حذف کنید. بهترین روش برای این کار وجین با دست است. اطمینان حاصل کنید که آنها را از ریشه از خاک بیرون آورده اید تا دوباره رشد نکنند.هدف اصلی این کار جلوگیری از مصرف مواد معدنی و غذای خاک توسط علف های هرز است تا این مواد معدنی به راحتی در دسترس گیاهان اصلی باغچه قرار گیرد.
 

اکنون هرس کنید تا بعد لذت ببرید

درختان، درختچه ها و بوته های موجود در باغچه نیاز به هرس دارند تا شکلی مرتب و زیبا به خود بگیرد و از آشفتگی نجات یابند. علاوه بر این، هرس کردن به سرعت رشد آنها کمک می کند. هرس کردن درختان و بوته ها را می توان به کوتاه کردن موهای انسان تشبیه کرد. هرس کردن گیاهان می تواند به رویش و ادامه حیات گیاه کمک کند. به خاطر داشته باشید که برش ها را همیشه با زاویه 90 درجه روی شاخه ها وارد کنید. در این صورت آسیبی به شاخه ها وارد نخواهد شد. اگر درخت ها و بوته ها شکوفه داشته باشند، بهتر است صبر کنید تا شکوفه ها کاملا شکفته شوند. سپس کار هرس را انجام دهید و مراقب باشید که شکوفه ها و غنچه های جوان را هرس نکنید.
 

شروع خرید بذر و کاشت آن

فراموش نکنید که اکنون زمان آن است، برای گیاهانی که می خواهید در باغچه خود داشته باشید، تصمیم بگیرید و جای مناسب کاشت آنها را در باغچه، تعیین و بذر آنها را خریداری کنید. در مورد بذر هر گیاه و بهترین زمان کاشت آن، پرس و جو در مورد نیاز آنها به نور خورشید نیز اطلاعات کسب کنید تا بهترین جا را در باغچه برای آن در نظر بگیرید. بذرها را خریداری کنید و در قسمت های کاشته شده به صورت اصولی بکارید.

 

نیمه بهار، درختان و درختچه ها

اگر قصد کاشت نهال درخت را دارید، قاعده کلی این است که گودالی دو تا سه برابر بزرگ تر از توپ ریشه گیاه حفر کنید. خاک را با مواد آلی تقویت کنید و سپس به کاشت نهال بپردازید. به یاد داشته باشید که ریشه برای رشد به خاک نیاز دارد و خاک سخت برای رشد گیاه و درخت ایده آل نیست.


رسیدگی به گیاهان ماندگار

این نوع گیاهان مانند بوته گل های داوودی گیاهانی هستند که سال به سال از ریشه می رویند و ریشه آنها با پایان فصل رویش، نمی میرد و نیاز به کاشت مجدد ندارند. تنها کاری که باید بکنید این است که آنها را هر سال پیش از رویش مجدد ندارند. تنها کاری که باید بکنید این است که آنها را هر سال پیش از رویش مجدد بررسی کنید و اگر نیاز بود قسمت های پیر و مرده را هرس کنید.


کاشت سبزیجات سرمادوست

نخود فرنگی، هویج، تربچه، شلغم، کلم، اسفناج، کلم پیچ و برگ چغندر از سبزیجات سرمادوست هستند که می توانید نیمه ی بهار بکارید. البته کاشت این نوع سبزیجات در اسفند ماه نیز ممکن است.

 

حفاظت از گیاهان

گیاهان در خاک بسیار خشک، عذاب می کشند، پس مدام به آنها سربزنید و نگذارید خاک آنها خشک و تشنه شود. بهترین کار برای این که خاک گیاهان از لحاظ رطوبت در بهترین شرایط (نه زیاد خشک و نه زیاد بیش از حد خیس) باشد، استفاده از روش آبیاری قطره ای است.
 

اواخر بهار، کاشت گیاهان و سبزیجات سرمادوست

گل های اطلسی، شمعدانی و بگونیا از جمله گیاهان زیبا و گرمادوست هستند که بهترین زمان برای کاشت آنها، اواخر بهاراست.
 

هرس کردن شکوفه بهاری بوته ها

به محض این که گل ها و شکوفه های بهاری بوته هایی مانند بوته گل یاس تمام شد، زمان هرس کردن این بوته ها فرا می رسد. در این میان بوته های توت استثنا هستند و نباید هرس شوند زیرا دیگر میوه نخواهند داد.