۱۰ نکته اساسی در استفاده از باطریهای شارژی

۱ باتریهای قابل شارژ را در معرض دماهای بالا قرار ندهید. هرگز باتریهای قابل شارژ را در مکان هایی با دمای بالای ۵۰ درجه سانتی گراد نگهداری نکنید. از قرار دادن باتری های قابل شارژ در معرض نور مستقیم خورشید اجتناب کنید.
هنگام شارژ باتری، دمای آن تا حدودی بالا می رود. بعد از شارژ کامل باتری، زمانی را برای خنک شدن آن در نظر گرفته و بعد از خنک شدن باتری از آن استفاده نمایید.
۲ بعد از شارژ کامل باتری، آن را از شارژر جداکنید.
باقی ماندن باتری های قابل شارژ در شارژر به خصوص در باتری های نیکل کادمیوم NiCd از نظر ایمنی خطرناک و باعث آسیب جدی باتری می گردد.
۳ باتری را تا انجام شارژ کامل از شارژر جدا نکنید.
شارژ نیمه کاره باتری به دلیل تاثیر حافظه ای، باعث کاهش طول عمر و ظرفیت باتری می شود.( به جز باتریهای لیتیوم- یونLi-Ion)
۴ فرایند شارژ باتری باید به صورت پیوسته و در یک مرحله صورت بگیرد. (به خصوص در باتری های نیکل کادمیوم). خاموش و روشن نمودن شارژر، هنگام شارژ باتری و یا درآوردن و جا زدن مجدد باتری در شارژر هنگام شارژ، باعث تاثیر حافظه ای و بالا رفتن دمای باتری و در نتیجه آسیب رسیدن به آن می گردد.
۵ از کشیدن جریان زیاد از باطری های قابل شارژ اجتناب کنید. از فشار آوردن به ابزار (انجام کارهای سنگین) هنگامی که باطری خالی است، اجتناب کنید. هنگام افت دور دستگاه بر اثر فشار زیاد دست، فشار روی ابزار را کم کنید. اتصال کوتاه بین قطب های باتری از نظر ایمنی بسیار خطرناک  است و باعث آسیب ریدن به باطری می شود

۶ دشارژ عمیق Deep Discharging باعث کاهش عمر باطری میشود. زمان دشارژ باطری زمانی است که سرعت موتور دستگاه به طور ناگهانی کاهش پیدا می کند. استفاده از دستگاه بعد از این زمان باعث دشارژ عمیق و در نتیجه کاهش طول عمر باتری می گردد.(بخصوص در باتریهای لیتیوم آیون)

۷ محل اتصال باطری به دستگاه همیشه باید تمیز باشد. محل اتصال باتری به دستگاه را روی باتری و دستگاه و شارژر به ظور دوره ای تمیز کنید

۸ باتریهای قابل شارژ را به صورت مناسب انبار کنید.باتریها باید در محل خنک و خشک نگهداری و انبار شوند. باتریهای نیکل کادمیوم را قبل از انبار کردن شارژ نکنید.
باتری های نیکل متال هایدراید Ni-Mh را قبل از انبار کردن شارژ کنید.
باتری های لیتیوم آیون را در حالت نیمه شارژ انبار کنید.

۹ هنگام استفاده نکردن از ابزار، کلید دستگاه را در حالت قفل قرار دهید. در صورتی که کلید ابزار در حالت میانی Lock قرار گیرد روشن شدن ابزار داخل کیف حمل و به صورت ناخودآگاه صورت نمی گبرد.

۱۰ هنگامی که طول عمر باتری به پایان میرسد، از تعمیر باتری که امری کاملا غیر استاندارد و خطرناک است جدا خودداری فرمایید.

احسان طاهریان
ارسال دیدگاه