قيچی های برگر خود را ضدعفونی كنيد!

قيچی های برگر خود را ضدعفونی كنيد!

اغلب ما زمانی كه به هرس شاخه های درختان و يا بوته های باغ و يا باغچه خود و يا گل ها و گياهان آپارتمانی می پردازيم شايد اين موضوع به ذهن ما خطور نكرده كه آيا گياهان از سلامتی كامل برخوردار هستند؟ آيا اين احتمال وجود دارد كه بيماری گياهان به يكديگر سرايت كند؟
براي مثال ممكن است زمانی كه مشغول هرس شاخه های زائد يك درخت هلو هستيم اين درخت دراثر ابتلا به نوعی آفت در برگهای خود ، برگها حالت پيچ خورده به خود گرفته باشند و يا در هنگام هرس درخت چناری هستيم كه در اثر نوعی بيماری برگ های آن سوراخ دار شده اند. در اين شرايط بايد بسيار مراقب بود تا از هر گونه سرايت بيماری به ساير گياهان و يا درختان جلوگيری شود، اما چگونه؟
اگر اين ترديد وجود دارد كه گياهان مبتلا به نوعی بيماری هستند و در سلامت كامل به سر نمی برند هرگز نبايد اين ريسك را پذيرفت كه بدون رعايت بهداشت كار به سراغ اين گياهان رفته و احتمال سرايت بيماری ها را افزايش دهيم.
اما سوال اينجاست كه چگونه بهداشت كار را بالا برده و از انتشار بيماری ها در گياهان جلوگيری كنيم؟

راه حل: استفاده از محلول سفيد آب و كلر (كلرين) با غلظت ۱۰ درصد!

اين محلول بايد همواره در هنگام هرس كاری در باغ و يا باغچه به خصوص وقتي آفت و يا بيماری ای در درختي وجود دارد همراه شما بوده و با فروبردن ابزارهای باغبانی خود از قبيل قيچی های باغبانی و هرس كن در داخل اين محلول آنها را كاملا ضدعفونی كنيد. در واقع بايد به اين نكته توجه كرد كه بعد از هر برش و قطع شاخه های درختان ابزار شما توسط اين محلول ضد عفونی گردد.
شما با اين كار علاوه بر اين كه سلامت گياهان و درختان خود را حفظ نموده ايد از سرايت بيماری ها نيز جلوگيري كرده ايد.

نحوه ساخت محلول سفيد آب و كلر (كلرين)

كلرين سفيد رنگ خانگی ماده ضدعفونی كننده بسيار قوی و ارزان قيمتی است كه به راحتی در دسترس بوده و مي توان با تركيب آن با آب از يك محلول قوی جهت از بين بردن ميكروب ها و باكتری هايي كه سبب بيماری گياهان مي شوند بهره برد. همچنين اين كلر سفيد رنگ بسيار تند و سوزآور بوده و گاز بسيار خطرناكی از خود می تواند متصاعد كند بنابراين هرگز نبايد از درصد بسيار بالای اين ماده در حلال آن استفاده كرد. در نهايت هنگامي كه قصد داريم با اين ماده يك محلول ضدعفونی تهيه كنيم بايد يك محلول با غلظت ۱۰ درصد بسازيم.

 

مواد مورد نياز:
يك مخزن كوچك اسپری پلاستيكی و يا يك ظرف شيشه ای درب دار
يك ليوان مدرج
دستمال پارچه ای مرطوب
ماده كلرين يا كلر سفيد
مقداری آب
قبل از اين كه ساخت محلول آغاز شود حتما در فضای بازی كه امكان تبادل هوا وجود دارد قرار گيريد زيرا كلر در هنگام تركيب گاز خطرناكی از خود متصاعد می كند كه نبايد در فضای بسته ای قرار داشته باشد.
جهت ساخت يك محلول با غلظت ۱۰ درصد لازم است نيم ليوان كلر را با ۴٫۵ ليوان آب مخلوط كنيم. براي اين كار با دقت و به آرامي ابتدا كلر را در يك ظرف شيشه ای در دار و يا مخزن اسپری ريخته و سپس آب را به آن اضافه می كنيم. با اين روش تركيب از پاشيده شدن كلر به بيرون و يا اطراف آن جلوگيری مي شود. در ضمن اگر كلر به پوست شما آغشته شد بلافاصله با دستمال مرطوب محل آغشتگی را تميز كنيد.
جهت تركيب بهتر اين محلول درب ظرف را گذاشته و به آرامي چندين بار ظرف را به عقب و جلو تكان مي دهيم. در اينصورت محلول آماده استفاده بوده و می توان برای ضدعفونی كردن ابزارهای باغبانی خود در هنگام كار استفاده كرد.
به اين نكته بايد توجه كرد كه پس از استفاده از محلول مابقي آنرا حتما دور ريخته و براي هر بار مصرف از محلول جديد استفاده شود زيرا علاوه بر اين كه نگهداری اين محلول كار ساده ای نبوده و تحت عوامل محيطی از قبيل گرما و نور خورشيد ممكن است تبخير شود به تدريج خاصيت ضدعفونی خود را نيز از دست خواهد داد.

 

admin
ارسال دیدگاه